Builder Construction HTML Template

Kayseri Ticareto Odası Yeni Hizmet Binası Göreve Açıldı

Hiçyılmaz, “Kayseri Ticaret Odası Yönetimi olarak, göreve geldiğimiz 2013 yılı Mayıs ayından bu yana üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda hareket ettik ve yaptığımız her icraatın merkezine üyelerimizi koyduk. “Büyük Değişim” olarak adlandırdığımız bu 4 yılı aşkın süre Kayseri Ticaret Odası’nın alt yapısının inşa edildiği bir dönem olmuştur. Bu alt yapının üzerine, bundan sonraki dönemlerde çeşitli icraat binalarının inşa edilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

 

Yeni hizmet binasının bugün itibariyle Türkiye’deki odalar içerisinde en modern ve en güzel hizmet binası konumunda olduğunu ifade eden Hiçyılmaz, “Harcanan paranın ve yapılan çalışmaların karşılığı, fiziki görünüm itibariyle alınmış gözükmektedir. Ama esas itibariyle binanın fiziki güzelliğinden çok yapılış prosedürünün incelenmesi gerektiği kanaatindeyim. Yeni hizmet binamız, hem projesi hem de yapılış prosedürü bakımından çok hassasiyet gösterilerek yapılmıştır. Hatta bu süreçte uykusuz gecelerimin olduğunu hatırlıyorum. Bu yönüyle binamız diğer hizmet binası yaptıracak odalarımız tarafından incelenmekte ve örnek alınmaktadır. Bundan dolayı da memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Yeni binamızı 1,5 yıl gibi kısa bir sürede hizmete açmanın, Kayseri’ye, Kayseri tüccarına yakışır böyle güzel bir mekânda hizmet vermenin onurunu ve mutluluğunu yaşamaktayız” şeklinde konuştu.

 

Başkan Hiçyılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Yeni hizmet binamızın yapım süreci, üyelerimizin ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanan bir program çerçevesinde yürütülmüştür. Bugünkü ekonomik şartlar içerisinde odamızın üye sayısı her yıl 1500 kadar artmaktadır. Bu demektir ki bundan 10 yıl sonra şu andaki üye sayısını ikiye katlayan bir oda haline geleceğiz. Binamızı tasarlarken, bundan 50-60 yıl sonrasının ihtiyaçlarını karşılamak üzere hareket ettik. Bu binanın yapımında atılan ilk ve en önemli adımlardan biri “Ulusal Mimari Fikir Yarışması” açmak olmuş ve bu çerçevede Mimarlar Odası Kayseri Şubesi ile iş birliği içerisinde çalışılmıştır. İnşaat sürecinde yardımcı olması ve denetim sürecini işletmesi için müşavir bir firma ile anlaşma yapılmıştır. Açtığımız Ulusal Mimari Fikir Yarışmasına, Türkiye genelinden 152 proje katılmış ve 2014 yılında en çok katılım sağlanan proje yarışması olmuştur. Bundan dolayı, konusunda önemli bir yeri olan ARKİTERA dergisi tarafından Odamız ödüle layık görülmüştür. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nin değerli hocalarının yanı sıra konusunda uzman mimarlardan oluşan jüri heyeti tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 3 adet eşdeğer birinci belirlenmiştir. Eşdeğer ödül sahibi 3 grupla yapılan görüşmeler sonucunda, A2 Tasarım Mimari proje grubunun hazırladığı projeye karar verilmiş ve içinde bulunduğumuz bu güzel yapı o projenin uygulaması ile gerçekleşmiştir. Hemen ardından ihale sürecine geçilmiş ve ulusal düzeyde yapılan davette ön yeterliliği geçen 41 firmaya davetiye gönderilmiş ve bunlardan 14’ü ihale şartnamesi satın almış ve tamamı ihaleye katılmıştır.  8 Mayıs 2015 tarihinde yapılan ihalede birkaç aşamada yapılan pazarlıkların sonunda Aydın İnşaat yapım işini üstelenen firma olmuştur. 14 Ağustos 2015 de temeli atılan yeni binamız 13 Şubat 2017’de Kayseri Ticaret Odası üyelerine fiili olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bugün de siz değerli konuklarımızla ve üyelerimizle beraber resmi olarak hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Yeni hizmet binasının teknik özelliklerine ilişkin bilgi paylaşan Hiçyılmaz, “Yeni hizmet binamızda; 2 bodrum, 1 zemin, 2 normal katta toplam 18 bin metrekare kapalı alan bulunmaktadır. Binamızda; hizmet ve yönetim birimlerinin yanı sıra; Türkiye’de çok az sayıda salonda bulunan teknik özelliklere sahip 500 kişilik konferans salonu, kısa sürede faaliyete geçecek olan 450 kişilik restoran, 175 araçlık kapalı olmak üzere 450 araçlık otopark alanı, 110 kişilik eğitim salonu, sergi alanı ve geniş peyzaj alanı yer almaktadır. Meslek komitesi çalışmalarına çok önem verdiğimizden, aynı anda birkaç Meslek komitesi toplantısının yapılacağı toplantı odalarımız bulunmaktadır. Müşterilerini ve misafirlerini ağırlamak için iş yerleri müsait olmayan üyelerimizin kullanabilecekleri mekânlar da yeni binamızda yer almaktadır. Üyelerimiz burada iş görüşmelerini rahatlıkla yapıp, misafirlerini kendi yerleri gibi ağırlama imkânı bulacaklardır. Yeni hizmet binamız, TOBB bünyesinde geniş katılımlı olarak gerçekleştirilen birçok etkinliğin en azından bir kısmının yapılabileceği Ankara dışında önemli bir merkez olacaktır. Böylece hem odamızın hem de şehrimizin marka değerinin daha yukarılara çıkmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

 

Yeni hizmet binamızın yapımın sürecinde emeği geçenlere teşekkür eden Hiçyılmaz, “Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Sayın Eda Velibaşoğlu ile yönetim kurulu üyelerine,  Jüri Üyelerimiz; Prof. Dr. Zafer Akdemir, Fehmi Kobal, Beyhan Hisarlıgil, Hakan Mahiroğlu ve Mehmet Kütahneci’ye,  A-2 Tasarım mimari proje grubundan Aydın Avunduk, Arman Yaşa ve Özgür Dağlar’a,  Statik, Mekanik ve Elektrik proje müellifleri; Mehmet Uzun, Kemal Tekelli ve Yusuf Bozkurt’a, Yapımcı Firma Aydın İnşaat Sahibi Ali Aydın, Mustafa Aydın Bey ve ekibine, Müşavir Firma TURSUM yetkilisi Ahmet Akpınar ve ekibine,  Mimar ve Mühendis Danışmanlarımız Yavuz Önem ve Murat Ural’a teşekkür ediyorum.  Yönetim Kurulumuzda tek mimar üye olarak görev yapan ve çalışmalarda çok katkıları bulunan Mimar Mustafa Dulda’ya, Bu güzel konferans salonunu yapan AKYA GLOBAL YAPI Firması yetkilileri Sayın Yasemin Ahıskalı ve Yalçın Alabaşlı’ya teşekkür ediyorum. Yeni binamızın yapımında desteklerini esirgemeyen; Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Çelik ve Kocasinan Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çolakbayrakdar’a, iyi niyetle çalışan yönetim kurulu üyelerime ve meclis üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na özel teşekkür eden Hiçyılmaz, “Kendisi inşaatımızın başından sonuna kadar ilgilenmiş ve her aşamasını takip etmişlerdir. Vermiş olduğu görüş ve önerilerle bizleri yönlendirmesinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Bu arada binamızın arsası biz yönetime gelmeden önce alınmıştı. Bu arsanın alınmasında emeği geçen, geçmişte bu odada yönetim kurulu başkanlığından başlamak üzere her kademesinde görev yapan, odamız ve üyelerimiz menfaatleri doğrultusunda çalışan herkese teşekkür ediyorum. Binamızın, Kayseri’ye Kayseri Tüccarına ve iş dünyasına hayırlı olmasını diliyorum. Bu güzel ve modern mekanda verilecek olan hizmetlerle şehrimizin ve ülkemizin dünyada hak ettiği yere gelmesini temenni ediyorum. Burada yapılacak hizmetlerin bu hedefe varmamıza vesile olmasını diliyorum. Açılış törenimize katılarak bizleri onurlandırdığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Açılışta konuşan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentteki en büyük projelerin son 10 yılda gerçekleştirildiğini ifade ederek, yakın zamanda Çin’in Kayseri’de e-ticaret üssü kuracağını da hatırlattı ve Ticaret Odasını yeni hizmet binasından dolayı kutladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında ekonomi üzerinde durdu ve Kayseri Ticaret Odası’nın modern ve güzel bir hizmet binası yaptırmasından dolayı  emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Vali Kamçı’da yapmış olduğu konuşmada, Kayseri Ticaret Odasının; hizmet alanlar arasında ayrım yapmaksızın, üyelerinin ve çalışanlarının hak ve menfaatlerini koruyan, şehrimizde ticari ahlakın ve faaliyetlerin sürekli iyileşmesini ve gelişmesini sağlayan kuruluş olarak öne çıktığını ifade ederek, Kayseri Ticaret Odasının ilimize hayırlı olmasını temenni etti.